• Kontakt
  Kontakt z nami
  Periodent
  Pn-Pt 10:00 – 18:00
  Gorzów Wlkp.
  ul. Pułaskiego 52
  Tel: 95 729 98 75
  Email: centrum@periodent.pl

Centrum Stomatologiczno-Periodontologiczne

Higiena korzystania z aparatu ortodontycznego

Przy użytkowaniu aparatów ortodontycznych (ruchomych jak i stałych) niezwykle ważne jest zadbanie o czystość nie tylko zębów i dziąseł, ale także samego aparatu.

Aparaty na zęby często zatrzymują duże ilości cząsteczek pożywienia czyli pokarmu, który bakterie próchnicy mogą przetworzyć na kwas. Aparat utrudnia także usuwanie bardzo niebezpiecznej płytki osadu nazębnego, osad jest miękki i lepki, ma konsystencje chałwy i jest siedliskiem bakterii wywołujących próchnicę, zapalenie dziąseł czy też zapalenie jamy ustnej.

Skuteczną metodą jest regularne szczotkowanie przy równoczesnym korzystaniu z nici dentystycznej. Włókna szczoteczki nie przechodzą na wylot przez nasze szczeliny międzyzębne, tak więc nie mają możliwości usunięcia nalotu znajdującego się bardzo głęboko, w tym momencie nić stomatologiczna wydaje się niezrównana.

 

Podczas użytkowania aparatu powinno się pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 1. Unikaj słodkiego i lepkiego pożywienia takiego jak na przykład chałwa, które mogą być problematyczne w usunięciu.
 2. Wykorzystuj pasty do zębów nie zawierającej fluoru, fluor wzmacnia zęby tylko do dwudziestego roku życia.
 3. Powinno się czyścić dodatkowo język, przede wszystkim górną część, gdzie zbierają się ogromne ilości osadu bakteryjnego (90% bakterii w jamie ustnej nie znajduje się na zębach, lecz na policzkach oraz języku).
 4. Szczotkowanie swoich zębów skup na linii łączenia się dziąseł i zębów, poświęcaj na czyszczenie zębów co najmniej 4-5 minut.

Aparaty ruchome powinno się czyścić za pomocą musującej tabletki, którą rozpuszcza się w szklance z wodą o pokojowej temperaturze.

© 2012 Welcare Wordpress Premium Theme by WPnukes, all rights reserved.
go to top